Základná príprava na dôchodok by mala pozostávať najmä zo správne nastaveného II. piliera, v ktorom si môžete časť odvodov vziať na svoj dôchodcovský účet a v správnych fondoch ich v čase aj kvalitne zhodnotiť.

Príklad:

Ak tridsaťročný zamestnaný človek nikdy nevstúpi do II. piliera, jeho dôchodok sa bude pohybovať vo výške približne 310€. Ak ten istý tridsaťročný zamestnaný človek vstúpi do II. piliera, jeho dôchodok môže byť až 760€.

II. pilier a nastavenie tých najvýkonnejších fondov vám môže priniesť zmenu v dôchodku až 450€ mesačne.

Ďalšou možnosťou je III. pilier, ktorý odporúčame využiť iba v prípade, že Vám doňho prispieva aj zamestnávateľ. Na rozdiel od II. piliera, do ktorého vám idú prostriedky z odvodov hrubej mzdy, v prípade III. piliera si ukrojíte už z čistej.

Na záver by som povedal, že aj keď máte správne nastavený II. a III. pilier, na dôchodku vám to nemusí zabezpečiť rovnaký príjem ako z aktívneho zamestnania. Vaša miera náhrady nebude 100%, preto je dôležité sa nespoliehať len na dôchodok garantovaný štátom, ale investovať a sporiť aj súkromne. Viac sa dočítate v sekcii investovanie a sporenie.  

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na dôchodok